ffp3
maska FFP3

Pierwsze zarejestrowane użycie maski chirurgicznej miało miejsce już w 1897 roku w Paryżu. Operacji wówczas dokonywał Paul Berger. Przeglądając internet w poszukiwaniu maseczek (w tym nasz wykaz) możemy natknąć się na wiele ich typów. Oznaczają one kategorie filtrów występujących w niej. Przekłada się to bezpośrednio na stopień ochrony, który taka maska zapewnia.

Jakie są typy maseczek?

Maski (a właściwie półmaski ochronne) dzielimy na kategorie. Wymagania, które maska musi spełnić są regulowane normą europejską EN 149. Opisy kategorii mają formę FFPx, gdzie x jest liczbą od 1 do 3. FFP natomiast jest skrótem od Filtering FacePiece. Każda klasa inna niż FFP1 ma cechy poprzedniej.

Podział masek – FFP1

Maski typu FFP1 są przeznaczone głównie do filtracji ochrony przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami i aerozolami. Filtrują one 80% tego, co znajduje się w powietrzu pod warunkiem, że cząsteczki nie są większe niż 6 mikrometrów. Nadają się one znakomicie do przemysłu budowlanego czy spożywczego, lecz nie zapewnią dostatecznej ochrony przed wirusami!

Podział masek – FFP2

Maseczki typu FFP2 filtrują już nawet 94% cząsteczek. Chronią one nie tylko przed pyłkami, ale także przed cząsteczkami płynów. Stosowane są głównie w hutach czy kopalniach, oraz wszędzie tam, gdzie pracownicy mają kontakt z dymem mogącym powodować przewlekłe choroby, a nawet raka płuc. Takie maseczki nie dają gwarancji ochrony, lecz znacznie zmniejszają ryzyko zarażenia wirusem.

Podział masek – FFP3

Kategoria FFP3 to najwyższa klasa masek jaka jest uznawana przez Unię Europejską. Chronią one przed cząsteczkami substancji rakotwórczych oraz interesującymi nas wirusami! Zapewniają filtrację na poziomie aż 99%. Ten typ zagwarantuje nam największe bezpieczeństwo w obecnej sytuacji.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *