etapowy powrot

W dniu wczorajszym tj. 16.04.2020 odbyło się kolejne przemówienie premiera, jak i ministra zdrowia. Zostały poruszone kwestie końca pandemii oraz zdejmowania ograniczeń

Minister zdrowia: Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki.

Prace nad szczepionką wciąż trwają. W tej kwestii pionierami są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstępne próby na gryzoniach nie wykazały żadnych powikłań – niedługo mają ruszyć próby na zwierzętach.

Najnowsze regulacje – już od poniedziałku

W poniedziałek 20.04 ma rozpocząć się dość długi proces „powrotu do normalności”. Został on podzielony na cztery wprowadzane stopniowo etapy, przy czym każdy kolejny będzie umożliwiał coraz więcej.

Etap pierwszy

Pierwszy etap obejmuje niewielkie zmiany, polega głównie na zdjęciu części obostrzeń wprowadzonych w ostatniej zmianie.

Zakłada on między innymi większą ilość osób w sklepie, kościele, czy możliwość wyjścia na spacer do parku czy lasu (ale nadal w masce i przy zachowaniu odległości!).

Etap drugi

W etapie drugim zostaną otwarte noclegownie i hotele, niektóre miejsca kultury (biblioteki, muzea i galerie sztuki), a także sklepy budowlane w weekendy.

Etap trzeci

Etap trzeci jest najbardziej „rewolucyjnym” ze wszystkich

Otwarte zostaną galerie handlowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, punkty gastronomiczne. Umożliwione zostanie również organizowanie wydarzeń sportowych – do 50 osób bez udziału publiczności. Rodzice, którzy nie mogą zajmować się swoimi dziećmi w wieku do lat 10 będą mieli możliwość pozostawienia dzieci w szkole – jednak ilość osób w klasie również będzie ograniczona.

Etap czwarty

Na koniec zostaną udostępnione miejsca takie jak kina, teatry, siłownie, kluby fitness, a także salony masażu i solaria. Będzie to ostatni etap.

Niestety, nie znamy terminów poszczególnych etapów – zależą one od tempa prac nad szczepionką. Możemy być jednak pewni, że cała sytuacja jest pod kontrolą i dopóki będziemy stosować się do zaleceń – będziemy bezpieczni.

Jeśli jeszcze nie masz maski – sprawdź gdzie kupić!

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *